jún 01, 2010 / Napísal Jozef Pilát / Žiadne komentáre

Pár rád pre oblasti, ktoré sú sužované povodňami, aby ste si zbytočne ešte nezhoršovali aj tak zlú situáciu, ktorá Vás postihla.

Mokrá omietka by mala ísť z muriva dole celá. Musí byť odvezená od poškodeného objektu čo najďalej, aby sa kontamínované soli nedostali späť do objektu cez zeminu. Problém je hlavne v tom, že vlhkosťou a soľami zasiahnutá omietka nevie odviesť vlhkosť zo svojej konštrukcie a zadržuje ju stále v murive a aj solí, ktoré viažu vlhkosť.

Pokiaľ Vám niekto bude tvrdiť, že sa dá nasiaknutá omietka nejakým prípravkom vysušiť neverte mu, nie je to pravda, je to hlúposť. Štruktúra týchto omietok je už nepriedušná a preto vlhkosť z muriva nedokážu vytiahnúť ani výkonné vysušovače. Vysušovače majú význam ihneď po zaplavení a len v prípadoch, kde je funkčná izolácia a to len na obmedzenú dobu. Tam kde nie je funkčná izolácia naopak možu vysušovače dostať vodu späť do objektu.

Murivo s vysokou koncetráciou solí, ktorú voda priniesla do omietky, spôsobí deštrukciu omietok. Na tieto účely doporučujeme sanačnú omietku od českej firmy SASTYS Thermosan, ktorá na rozdiel od iných omietok vlhkosť v murive neuzatvára, ale vďaka svojej vysokej pórovitosti ju odvádza vo forme vodných pár von.

Murivo pod novou omietkou môže dýchať, pričom povrch omietky zostáva suchý.