nov 09, 2017 / Napísal Jozef Pilát / Comments are off for this post

Výmena vzduchu na základe hodnôt rosného bodu, pernamentná výmena vlhkého vzduchu za suchý a tým následne odvetrávanie, čiže vysušovanie priestorov.

Odvetrávanie na základe rosného bodu! Vlhká pivnica?

V Nemecku existujú dva milióny domov so značnými problémami s vlhkosťou v suterénnych priestoroch. Vetranie je často vykonávané nesprávne a k existujúcej vlhkosti sa pridáva kondenzácia, ktorá dodáva ďalšiu vlhkosť. Steny sú nasiaknuté vlhkosťou a rozsiahly rast plesní je len otázkou času. Tu prináša automatické odvetrávanie trvalú nápravu.

Vlhký vzduch pivnice je nahradzovaný suchším vzduchom a dochádza k vysušovaniu na vnútornej strane steny. V skutočnosti by sme mali vetrať iba suchším vzduchom. Vonkajší chladnejší vzduch obsahuje zvyčajne menej vodnej pary, takže absolútna vlhkosť je nízka. Tento vzduch sa v suteréne zohreje a znovu absorbuje vlhkosť. Celý proces sa opakuje a dochádza k postupnému vysušovaniu suterénu.

Riešenie – vysušovanie pivnice prirodzeným spôsobom

Použitím presných senzorov rosného bodu sa určia optimálne podmienky odvetrávania. Na základe nich sa po celý rok odvetráva vlhký vzduch v pivniciach suchým vonkajším vzduchom. Riadiaca jednotka na základe rosného bodu Typ 100-720 spustí vetranie iba v prípade, ak je vonkajší vzduch schopný absorbovať transportujúcu vlhkosť. Teplota rosného bodu je meradlom absolútnej vlhkosti vo vzduchu. Čím je táto teplota nižšia, tým viac vodnej pary môže vzduch absorbovať.

Teplota rosného bodu sa meria a vyhodnocuje riadiacou jednotkou. Navyše je možné od verzie 2.4 (Február 2013) nastaviť obmedzenie vnútornou teplotou vzduchu, aby nedošlo k prílišnému ochladzovaniu v chladnom zimnom období. V závislosti na veľkosti miestnosti a požiadaviek na vetranie môže byť zvolených deväť rôznych programov ventilácie. Pomocou tlačidla Progam je možné zvoliť odvetrávací program, pomocou zostávajúcich tlačidiel je možné prepínať medzi aktuálne meranými hodnotami teploty vzduchu, reálnej vlhkosti a teplotou rosného bodu zobrazovanými pre vnútorný aj vonkajší senzor. Ventilácia na základe rosného bodu 100-720 obsahuje: riadiacu jednotku, 2x kábel každý 10 metrov dlhý, dva senzory, montážnu sadu a užívateľskú príručku s inštrukciami k inštalácii.

Ak máte záujem o náše služby v oblasti odvetrávania alebo máte nezodpovedané otázky, ihneď nás Kontaktujte!

Čo je rosný bod ? Dôkaz vzniku rosného bodu na pivnom pohári.

Tabuľka rosný bod

Poznáte to. Orosený zahmlený pivný pohár. Hlavne v lete, keď teplý a vlhký vzduch narazí na chladné sklo, vzdušná vlhkosť skondenzuje na jeho povrchu.

Niečo podobné nastane, keď teplý a vlhký vzduch prúdiaci cez otvorené pivničné okná narazí na chladnú stenu. Takeže dôjde ku kondenzácii a vzniku vlhkých fľakov. Múry suterénu potom v priebehu času nasávajú značné množstvo vlhkosti. Rosný bod sa dosiahne, keď sa horúci, vlhký vzduch ochladí natoľko, že vznikne kondenzačná vlhkosť, ktorá sa ukladá v murive. Preto rosný bod musí byť posudzovaný priamym meraním vzdušnej vlhkosti. Preto pomocou senzorov meriame obsah vody vo vzduchu v suteréne a vo vonkajšom prostredí. Riadené vetranie sa spustí len vtedy, keď vonkajší vzduch má oveľa nižší obsah vody ako vnútorný vzduch.

Výsledok: Pomocou výmeny vlhkého pivničného vzduchu za suchší vonkajší vzduch dôjde k postupnému vysušovaniu celej pivnice.

Ocenenie Bundespreis 2014 za vynikajúce výsledky

Boli sme ocenený v celoštátnej súťaži inovatívnych produktov v Nemecku. Vyhrali sme zlatú medailu za naše inovatívne riadenie ventilácie aj na medzinárodnom veľtrhu v Mníchove 2014. Ako zákazník, môžete predpokladať, že jednotky určené pre riadenie vetrania boli testované profesijným združením.

Odvetrávanie na základe rosného bodu

V Nemecku existujú dva milióny domov so značnými problémami s vlhkosťou v suterénnych priestoroch. Odvetrávanie je často vykonávané nesprávne a k existujúcej vlhkosti sa pridáva kondenzácia, ktorá dodáva ďalšiu vlhkosť. Steny sú nasiaknuté vlhkosťou a rozsiahly rast plesní je len otázkou času.
 

Urob si SÁM!

Urob si sám a buď ako Supermann. Stačí trochu majstrovskej zručnosti a s našimi materiálmi to dokážete aj sami.